Je 9 měsíců málo nebo moc? Jak se to vezme. 9 měsíců jsme pod srdcem nosily poklad v podobě miminka. 9 měsíců se nám měnilo tělo. Zvykaly jsme si na velkou dávkou změn v podobě nabrání hmotnosti, hormonálních změn, změn těžiště těla, chutí, citlivějším čichem atd. Připravovaly se na úplně novou životní roli.
A teď zcela upřímně. Kdo z vás se na konci těhotenství netěšil na to, až už bude mimčo venku? Těhotenství uteklo tak rychle, že si známí nemuseli stačit ani všimnout a mohly si myslet, že vaše změna vzhledu je jen jojo efekt po ketodietě :D.
Je 9 měsíců málo nebo moc? Devítka je právě také to číslo v měsících, které bychom měly také minimálně dopřát na návrat těla zpět a NECHVÁTAT!
BUĎ KE SVÉMU TĚLU TRPĚLIVÁ A LASKAVÁ. VĚNUJ MU POZORNOST, ZNOVU SE NA NĚJ NAPOJ A ONO TI TO VRÁTÍ.
V porodnici jsme “zfetované” vlastními hormony nebo léky na bolest v případě císařského řezu. Když nám to poporodní stav dovolí, můžeme pomalinku začít. Uvědomovat si nastavení těla v různých pozicích, dech, zavnímat i pánevní dno.
Po propuštění z porodnice se zaměříme i na běžné činnosti jako je pozice při kojení, jak stojím při přebalování, jak vstávám z postele atd. a seznamujeme se se změnami, které po porodu nastaly. Pokud to je možné, období šestinedělí věnujte jen sobě a miminku. Mělo by to být hlavně o odpočinku a seznamování s novým členem rodiny. Když se na to cítíme, vyrazíme na procházku s kočárkem na čerstvý vzduch. Chůze je skvělá rehabilitace.
Právě po šestinedělí vás zkontroluje lékař a když je vše v pořádku, můžete začít pomalu cvičit. Po císařském řezu se doporučuje necvičit 3 měsíce. Rozlišujme ale cvičení a cvičení. Na druhy jako je kruháč, skákání, běh nebo divočejší aktivity ještě chvíli počkáme a můžeme začít až budeme mít v pořádku střed těla. Důležité je nechvátat a přidávat si postupně.
Mé kurzy tedy můžete navštěvovat po kontrole v šestinedělí, která proběhla v pořádku. V případě císařského řezu je na individuálním posouzení, zda se už na cvičení cítíte po těch šesti týdnech nebo si pauzu ještě chviličku prodloužíte. Nemusíte se ale bát, začínáme postupně a cviky zvládne každý. Není problém variantu individuálně upravit přesně podle pocitů.
Spolu to zvládneme!
PROSÍM.. Ujasněme předem PRIORITY i možnosti. Je tvůj cíl zvednout co nejvíc? Cvičit stejně jako tvůj partner/trenér? Maximum opakování? Primárně zhubnout? vs. Postupně se zlepšovat? Mít funkční tělo? Bez bolestí, inkontinence apod.? Vytvarovat tělo včetně “zažehleného” bříška?
"Všechny formy cvičení u Marti můžu jen doporučit. Prošla jsem s ní společně kurzy po prvním porodu, druhým těhotenstvím a šestinedělím a nemůžu se dočkat, až zase naskočím do dalšího poporodního cvičení. Díky lekcím (jak skupinovým tak individuálním) jsem zjistila, jak správně držet tělo, jak s ním pracovat a jak zapojovat správné svaly i při každodenních činnostech s dětmi i mimo podložku na cvičení. Marti péče je opravdu nadstandardní, každá hodina je zároveň příjemným relaxem."
Nedávno se mě jedna z mých klientek zeptala na to, jaká je ideální kombinace cvičení…
Tento článek není jen o odhalení reality mého každodenního života, ale také o podpoře pro všechny z vás. Za každým úspěchem stojí reálný život plný výzev, kompromisů a někdy i chaosu. Přestože se snažíme dělat všechno co nejlépe, je důležité připomenout si, že být "nedokonalý" je v pořádku.
Jedna z mých klientek, se kterou pracuji již několik měsíců, mi nedávno sdělila, že cvičení se mnou je první aktivita, která ji opravdu baví a přináší jí i pozitivní změny do života. Dennodenně mě nabíjí vaše zpětná vazba. Když mi říkáte, že na válcích, které už jsou běžnou součástí vaší domácnosti, cvičí už i vaši manželé a děti. Záda přestávají bolet, umíte mnohem lépe vnímat své tělo, lepší se menstruace, sex se stal zase radostí, nebo se vám dokonce povedlo otěhotnět.
Milé maminky, ráda bych se s Vámi podělila o referenci od ženy, která to vzala tak zodpovědně, že začala cvičit už když miminko s manželem plánovali. Aby se ujistila, že je na těhotenství tělo připraveno a uměla ho správně navnímat. Moc mě hřeje u srdce, že nyní se její rodina rozrostla o nádhernou Laurinku.
Je 9 měsíců málo nebo moc? Devítka je právě také to číslo v měsících, které bychom měly také minimálně dopřát na návrat těla zpět a NECHVÁTAT!
Zamyslela ses někdy nad tím, jak se cítíš? Jestli o tebe někdo pečuje?